Кошик
search

Що таке медитація та в чому її користь?

Якщо говорити простими словами, медитація — наша уважність до самих себе, це звичка, яка вчить робити паузи в насиченому життєвому ритмі. Це тренування розуму для досягнення високого рівня концентрації, позитивний ефект  якої — це розслаблення, зниження рівня тривоги, управління стресом, розвиток творчих здібностей, поліпшення пам'яті.

На фізичному рівні медитація змінює структуру мозку, збільшуючи сіру речовину, не дає нашому мозку «старіти», адже це вже науковий факт, що з віком наш мозок зменшується в розмірі, а в тих, хто медитує, він на 7,5 років молодше в поважному віці, ніж у однолітків. Медитація покращує імунітет, знижує артеріальний тиск, зменшуючи ризики серцево-судинних захворювань. У духовному плані медитація розвиває почуття жалю й емпатії, що допомагає більш чітко відчувати любов на регулярній основі.
Глибокий спокій і умиротворення в різних релігіях і в різний час були і є досить бажаними станами, вони ж досягаються й у медитації, але для цього вам не потрібно читати молитви або мантри, перебирати чотки або мати перед очима об'єкти для споглядання. Усі перераховані вище моменти потрібні для зосередження, яке в наш час особливо на вагу золота. Для медитації вам потрібні лише ви й найприродніше, що ви маєте — ваше дихання. Такий простий інструмент, як природний вдих та видих, поступово розвиває уважність і породжує багато усвідомлень, відповідаючи як на розв’язання проблеми тривог, пов’язаних із побутовими або робочими питаннями, так і на відповіді буття в більш глобальному сенсі, починаючи з усвідомлення свого «я». «Я», яке є комплексом наших реакцій і нашого уявлення себе, але, можливо, не зовсім того, ким ви є насправді, а вміння розуміти себе теж варто великого.

Ми вже розбирали тему інформаційного шуму (гіперпосилання на матеріал) і його негативний вплив на наше психоемоційне і фізичне здоров'я, так ось, медитація — один із ключових інструментів у здобутті балансу.

Навіть 10 хвилин медитації на день спроможні внести великі зміни у ваше життя. Під час медитації мозок «відпочиває»; вченими вже доведений факт зниження рівня активності бета-хвиль, що свідчить про те, що кора головного мозку менш активно втягнута в процес обробки інформації. Ще однією важливою зміною в мозку є збільшення щільності сірої речовини у сфері гіпокамп, що відповідає за навчання, пам'ять, самопізнання, самоаналіз і співчуття.

Інструкція з медитації:

  1. Прийміть зручне положення сидячи з прямою спиною, якщо вам складно сидіти в позі по-турецьки, або в позі лотоса, присядьте на стілець, у якому вам буде легко зберігати поставу впродовж медитації. Пряме положення хребта важливо ще й тому, що так у нас не буде затиснута грудна клітка або живіт, які потрібні нам для повноцінного дихання. Знайшовши стійке положення в просторі, ще раз прислухайтеся до себе, чи комфортно вашому тілу в такому положенні.

  2. Початківцям буде простіше заводити будильник для визначення часу для медитації.

  3. Заплющить очі й зосередьте увагу на кінчику носа, або над верхньою губою і просто спостерігайте за теплом або прохолодою, пульсацією або поколюванням у цій частині. Станьте на найближчі 10 або 30 хвилин просто спостерігачем, не відволікаючись ні на внутрішнє — потік думок, спогади, список справ на сьогодні, тривоги з якогось приводу, ні на зовнішнє — шум у сусідній кімнаті, звуки за вікном і т. д.

  4. Щоразу, коли щось буде відволікати вас, повертайте свою увагу до дихання.

  5. Після того як продзвенить будильник, не поспішайте зриватися з місця, проскануйте своє самопочуття, стан тіла, які емоції й почуття переважають у цей момент. Після декількох хвилин рефлексії, можна вирушати до нового дня, повертатися до справ, або лягати спати, залежно від того, в який час доби ви приділили собі увагу.

Можливо не відразу, але згодом ви почнете помічати, як ваш день починається по-іншому, наскільки простіше вам сконцентруватися на справах і роботі й наскільки умиротвореним ви себе відчуваєте під час засинання.

Якщо вам відгукнувся цей матеріал, зробіть глибокий вдих і, не відкладаючи в довгу шухляду, спробуйте техніку медитації вже сьогодні!